Porady dla podróżnych

 

Wiza
Czy wybierasz się do kraju, do którego wymagana jest wiza? Potrzebujesz szybko wyrobić ten dokument? Konsultanci Supertour Lufthansa City Center pomogą Ci poradzić sobie ze wszystkimi formalnościami. Skontaktuj się z nami: super@supertour.pl

Dokumenty
Przed podróżą wykonaj trzy ksera biletu lotniczego, paszportu, prawa jazdy oraz kard debetowych i kredytowych, które planujesz zabrać ze sobą. Pozostaw jedną kopię w domu, drugą w biurze, natomiast trzecią trzymaj zawsze w bagażu podręcznym. Powinieneś zapisać w telefonie komórkowym, numery telefonu do banku, aby móc szybko w razie potrzeby zastrzec kartę kredytową. Ponadto zapisz telefon do placówek dyplomatycznych Twojego kraju. W przypadku kradzieży lub zguby dokumentów, ułatwi to i przyśpieszy wydanie duplikatów.

Szczepienia i leki
Zapytaj z wyprzedzeniem lekarza, czy do krajów, do których się wybierasz, nie są wymaganie lub zalecane szczepienia ochronne. Takie szczepienia zwykle wykonuje się na 6-8 tygodni przed podróżą.

Poproś ponadto Twojego lekarza, aby przepisał wszystkie leki, które możesz potrzebować. Zwróć uwagę, że leki muszą być przewożone w oryginalnych opakowaniach. Należy też mieć przy sobie opinię lekarską, z której jasno wynika, że leki są nam potrzebne. Jeśli planujesz zabrać większą liczbę leków, skontaktuj się wcześniej z ambasadą kraju, do którego się wybierasz.

Jeśli picie lokalnej wody nie jest zalecane, korzystaj tylko z wody butelkowanej. Unikaj ponadto warzyw i potraw niewiadomego pochodzenia, jedz tylko te owoce, które możesz obrać.

Przed wyjazdem sprawdź prognozę pogody w miejscu docelowym i zapakuj odpowiednie ubranie.

Bagaż
Pamiętaj o podpisaniu bagażu. Odpowiednio zorganizuj transport z i na lotnisko, abyś był na miejscu na czas. Zawsze sprawdzaj dokładnie taryfy lotnicze oraz przepisy każdej linii lotniczej, w tym te, które dotyczą bagażu podręcznego

Urządzenia techniczne
Chroń Twój laptop przed kradzieżą. Ogranicz ilość poufnych informacji na dysku twardym. Zawsze zabezpieczaj komputer hasłem i dbaj o kopię zapasową skrzynki mailowej. Zapisz numery seryjne laptopa oraz dane kontaktowe, zapakuj potrzebne akcesoria.

Wymiana walut
Przed podróżą, wymień niedużą kwotę pieniędzy na lokalną walutę, która umożliwi Ci wykonanie telefonu, skorzystanie z toalety, zakup jedzenia czy zapłacenie za taksówkę z lotniska do hotelu.

Poradnik "Polak za granicą": - Poradnik MSZ "Polak za granicą"